Gyertyakémia – az alapanyagokról tudományosan PDF Nyomtatás E-mail

Méhviasz: a legrégebben használt alapanyag. Sokáig ég, viszont nehéz vele dolgozni.
A méhviasz egy természetes viasz, melyet a mézet termelő méhek (az Apis nembe tartozó méhfajok) állítanak elő. A méhviaszt apró pelyhek formájában, a 12–17 napos fiatal dolgozók választják ki a potrohuk hasi oldalán lévő mirigyekből. A mirigyek a 4-7 potrohszelvényeken találhatók, szelvényenként 8 darab van belőlük. A kiválasztott méhviasz teljesen átlátszó, de fehér színt kap azután, hogy a méhek rágással képlékennyé teszik. A végső sárgás-barnás színt a pollenben található olajok miatt, valamint a propolisz (más néven méhszurok) hatására nyeri el. A mirigyek által kiválasztott méhviasz-pelyhek körülbelül 3 mm szélesek és 0,1 mm vastagok, így körülbelül 1100 darab kell belőlük 1 gramm méhviasz előállításához.

A méhviasz számos anyagból álló viaszféle. A fő összetevők: palmitinsav, palmitoleát, hidroxipalmitát, valamint alkoholok oleinsavval alkotott észterei (hosszú, 30-32 szénatomos molekulák) és egyéb palmitátok. Olvadáspontja 62-64 °C. 85 °C-nál magasabbra hevítve színét megváltoztatja.

A méhviaszgyertya jellegzetes mézszínű és illatú, mártással készülő gyertyafajta. Hosszabb tárolás alatt szürke réteg képződhet rajta, de ez minőségromlást nem eredményez, és egyszerűen eltávolítható.

(Forrás: Wikipédia)

 

Faggyú: szobahőmérsékleten szilárd állati zsír. Főleg sztearinsavas és palmitinsavas glicerinészterekből áll. Az ipari faggyút gőzfűtéses edényekben olvasztják, tisztítják és formába öntik, ahol megdermed. Ez a faggyú már elég tiszta közönséges szappan és gyertya készítésére.

gyertya-01

A faggyú kémiai szerkezete (n értéke a sztearinsav esetén 16, a palmitinsav esetén 14)

(Forrás: Freeweb kislexikon)


Paraffin: manapság a leggyakrabban használt viasz. Könnyen megmunkálható anyag. Olvadáspontja 54 °C.

A paraffin a kémiában a CnH2n+2 felépítésű alkán szénhidrogének gyűjtőneve. Köznapi nyelven a paraffinviaszt értjük rajta, mely olyan szénhidrogének keveréke, ahol a szénláncok 20-40 szénatomot tartalmaznak.

Túlnyomórészt kőolajból nyerik. Desztillálással választják szét a többi alkotóelemtől, és az így nyert paraffinkását további költséges eljárások során tisztítják, finomítják. Többnyire pasztilla vagy por alakban használják.

(Forrás: Wikipédia)

 

Sztearin: természetes anyag, a sztearinsav gliceridje. C3H5(O.C.18H33O.)3. A belőle készült gyertya tejszerű, opálos színt kap. Olvadáspontja 74 °C.

(Forrás: Pallas nagylexikon)

 

A sztearingyertya porcelánszerű anyaga inkább törékeny, mint hajlékony. Fizikai tulajdonságai miatt elkészítése csak öntéssel lehetséges.  

(Forrás: Wikipédia)

 

Candle, praktika, dekoráció valentin-napra. Ünnep és gyertyagyújtás, karácsonyi díszek, gyertyák, akciós karácsonyi dekoráció. Gyertyák csokrokhoz, esküvői dekoráció, fa gyöngy és gyertya. Dipped taper candle. Ég a gyertya és gyertyatartó, akiért a gyertya ég. Adventi gyertya, égő gyertya, japán gyertya, karácsonyi gyertya, esküvői gyertya, gyertya bolt, díszgyertya. Gyertya és candle nagykereskedések, szülinapi gyertya és gyertya nagyker, dekorációs gyertya. Gyertya vásárlás feng shui gyertya, egyházi gyertya, ég a gyertya ég el ne aludjék, gyertya áruház, gyertya bolt Budapest. Gyertyamártás, háztartási gyertya, egyedi gyertya, cseppmentes gyertya.